Jak wybierać konkretne szczenię?

Przeważnie szczeniak „wystawowy”, czyli wybijający się spośród reszty miotu, będzie droższy od pozostałych szczeniąt. NIe znaczy to, szczenię po championach też będzie championem wygrywającym wystawy. Dużo zależy od jego nowych właścicieli i od sposobu odchowania szczenięcia, jego żywienia i od warunków , w jakich przebywa pies. Zaniedbania w wieku szczenięcym odbijają się negatywnie w wieku dorastania i w wieku dorosłym . Niestety , bardzo często nie można ich nadrobić.

Kiedy wybierasz szczeniaka, zwróć też uwagę, czy hodowca jest gotów zawrzeć umowę zawierającą pewne ustalenia dotyczące np. postępowania już po odebraniu szczeniaka. Jeśli hodowca unika tego, może to oznaczać ,że nie chce ponosić odpowiedzialności za wady ukryte szczenięcia, które opuszcza jego hodowlę . Podpisując takową umowę zyskujesz pewność (a przynajmniej powinieneś) ,że hodowca zawsze będzie pomocny i doradzi, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy.

Dobrze jest obejrzeć matkę szczeniąt. Nie powinna być nerwowa, agresywna ani płochliwa. Natomiast suki, która ma szczenięta powyżej 3. miesiąca życia, nie powinniśmy oceniać po wyglądzie. Suki Tornjaka w tym czasie bardzo linieją , ich włos jest brzydki i wyglądają one po prostu nieładnie.

Same szczenięta powinny być wesołe, kontaktowe , nie powinny mieć wydzieliny z nosków i oczu. Nie powinny mieć przekrwionych brzuszków, które świadczą o bardzo dużej ilości psich glist. Powiny mieć czyste uszka , bez żadnego , nieprzyjemnego zapachu.

Warto również przy hodowcy obejrzeć ząbki wybranego szczeniaka Zgryz u Tornjaka powinien mieć formę nożyczek , tzn. górne siekacze zachodzą na dolne i nakładają się na nie bez przerw.

U młodych samców jądra powinny być już w mosznie.

Comments are closed.