Pies domowy czy wystawowy

Kupujący bardzo często oczekują od hodowcy gwarancji , że ich nowy przyjaciel na pewno jest potencjalnym championem i będzie mógł być wystawiany. Niestety, nikt z nas, hodowców, nie jest w stanie Państwu dać takiej gwarancji.

Jeżeli natomiast zdecydowaliście się Państwo na egzemplarz wystawowy, to z doświadczenia podpowiem , że lepszy będzie trochę starszy szczeniak, w wieku 5, 6 a nawet 7 miesięcy. Tornjaki w tym wieku są już na pewno po wymianie zębów, a także otrzymują formę dopasowaną do masy ciała, której w zasadzie nie powinny zmieniać , aż do zakończenia wzrostu . Te uwarunkowania są bardzo ważne dla psa, który będzie później wystawiany – zwłaszcza rodzaj i kształt zgryzu, liczba zębów oraz wszystkie inne czynniki, które mogą zagwarantować ewentualne sukcesy na wystawach.

Natomiast szczenię , nawet jeśli pochodzi od utytułowanych rodziców i dziadków zawsze może pokazać w trakcie swojego rozwoju jakieś niepożądane rysy i charakter. Mogą one – choć nie muszą – stać się znacznymi, dyskwalifikującymi wystawienniczo cechami. W przypadku planów wystawienniczych kupno szczeniaka w wieku 8-10 tygodni tak naprawdę jest kupnem „kota w worku”.

Jeżeli jesteście Państwo zdecydowani na karierę wystawową ,to należy to jasno i otwarcie powiedzieć hodowcy. On zawsze służy dobrą radą i swoim fachowym okiem , przebywając z psiakami od dnia ich urodzenia , jest pomocny w takiej sytuacji. Może np. zaproponować starszego szczeniaka , w wieku 5-6 miesięcy, który jest już bardzo podobny do swojej „dorosłej wersji” lub wybrać spośród miotu, jeżeli Państwo upieracie się przy malcu, tego, który z największym prawdopodobieństwem okaże się egzemplarzem wystawowym, biorąc pod uwagę jego genotyp i to jak, wyglądają rodzice, a przede wszystkim dziadkowie.

Warto wiedzieć, że cena szczeniaka przewodzącego w miocie oraz takiego już podhodowanego będzie nieco wyższa.

Comments are closed.