Suka czy samiec?

Ludzie, którzy pierwszy raz kupują psa, prawie nigdy nie zadają sobie tego pytania. Dla nich jasne jest, że kupią samca, bo „będą mieli mniej problemów” lub dlatego, że samce są „lepszymi stróżami”. Niewielu jest kupców, którzy szukają suki . Przeważnie są to osoby, które miały już lub mają psy i z własnego doświadczenia znają wszystkie wady i zalety obu opcji. Warto jednak wysłuchać, co ma na ten temat do powiedzenia hodowca.

Tornjaki , dopóki są szczeniętami , wyglądają jednakowo atrakcyjnie niezależnie od płci . Kiedy jednak dorosną, pojawiają się istotne różnice między płciami – zarówno w wyglądzie, jak i te dotyczące charakteru. Samce są zazwyczaj większe, masywniejsze i silniejsze. Mocno pachną, zwłaszcza po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Z powodu większego wzrostu są skłonne do dominacji. Jeżeli mieszkają na zewnątrz ( na podwórzu) , są głośniejsze od suk , skłonne dochodzić swoich racji. Do ich wychowania potrzebna jest „silniejsza” ręka . Podczas bliskich spotkań poza swoim terytorium skłonne są – jeżeli druga strona szuka zaczepki – zacząć konflikt i walczyć z drugim psem.

To samiec jest dominującym przewodnikiem w stadzie (przeważnie psim). Od nas zależy, jak go wychowamy i ułożymy i czy będzie nas szanował. Najgorzej jest wtedy, gdy nie będziemy mogli sobie poradzić z takim rozbrykanym samcem i on przejmie przewodnictwo w „ludzkim stadzie „. Samce Tornjaka są bardziej uparte i ciężej je wychować.

Gdy pies będzie dorastał, trzeba będzie poświęcić mu więcej czasu, zwłaszcza gdy w okolicy pojawią się „pachnące” suczki. W takich sytuacjach nie ma przeszkód, których by nie pokonał, by dotrzeć do wabiącej suki.

Suki natomiast są mniej wyrośnięte, lżejsze, zauważalnie łagodniejsze (choć to sprawa osobnicza) , bardziej przywiązane do właściciela i zazwyczaj posłuszniejsze. Łatwiej je wychować. Ich zapach jest niemal niewyczuwalny.

Suki nie są też skłonne do ucieczek. Nawet w czasie rui nie ma z nimi prawie żadnych problemów. A ich cieczka trwa krócej niż u innych ras – 16 do 18 dni.

Suka jest tak samo dobrym stróżem jak samiec. Samce są wprawdzie silniejsze i bardziej okazałe oraz częściej szczekają , ale jeżeli zajdzie potrzeba nagłej reakcji, suka również doskonale spełni swoje zadanie.

Comments are closed.