Pies pastersko-stróżujący

Pierwotnie tornjak, jako przedstawiciel molosów, utożsamiany był z psem do pilnowania stad owiec. Choć w Chorwacji pełni tę funkcję do dziś, w innych krajach – na skutek postępu cywilizacji – jest ona niemal niepotrzebna. Mimo to hodowcy nadal mogą cieszyć się uzyskiwania rasowych stróżów domu, obrońców właścicieli i tego, co zostanie psom powierzone.

Do charakterystycznych cech, którymi natura obdarzyła tego pasterskiego psiaka, należą:

  • łagodność,
  • serdeczność,
  • spokój.
Zwierzęta te żyją w harmonii ze wszystkimi członkami swojej ludzkiej rodziny. Są niezwykle przyjacielsko nastawione do małych dzieci, które kochają najbardziej. Wobec bliskich są delikatne i wrażliwe, nie tolerują jednak obcych. Gdy zobaczą na horyzoncie intruza lub alarmujące zdarzenie, instynkt bierze górę i za wszelką cenę chcą bronić swoich opiekunów oraz terytorium. Sygnalizują swój niepokój szczekając, jeśli będą przekonane o niebezpieczeństwie – przystąpią do ataku. Takie zachowanie wykazują od szczenięcia, jest ono dla nich w pełni naturalne, przekazane z krwią matki.

Tornjaki są bardzo inteligentną rasą, zdolną do samodzielnego podejmowania decyzji. Szybko się uczą, ale tylko tego, co uznają za mądre i stosowne.

Nie docierają do nich klasyczne metody szkolenia, skuteczne przy innych psach – labradorach czy bokserach. Okazując im miłość i będąc konsekwentnym w czasie trenowania, możemy jednak osiągnąć sukces. Z tornjakami jest trochę jak z dziećmi – systematyczność i konsekwencja to podstawa.

Rozrywka dla tornjaka 

Choć nie mają wymagań co do schronienia, do zabawy zazwyczaj wybierają świeże powietrze. Chętnie wykąpią się w jeziorku, trochę ubłocą i… zmienią architekturę ogrodowego krajobrazu. Wszędzie tam, gdzie człowiek wkłada dużo pracy w aranżację sadzonek, tornjaki zapewne zrobią podkop. Jest to pozostałość po dawnych czasach, kiedy jedynym źródłem białka dla molosów było to, co same sobie wykopały (krety, nornice) lub złapały (motyle, koniki polne).

Kiedy jednak wydzielimy naszemu czworonożnemu przyjacielowi odrobinę miejsca bez kwiatków i krzewów, przestanie „pomagać” w przesadzaniu roślinek. Kopaczami są zwykle szczeniaki i młode osobniki, które po okresie dojrzewania stają się poważne i wyrastają z nieeleganckich zachowań. Do zabawy są jednak chętne przez całe życie i na nią właściciel powinien codziennie znaleźć czas.

Podsumowanie

  • Tornjaki to psy, które strzegą swoich właścicieli, ich mienia i wszystkiego, co ich otacza – od stawu z rybami po szmatkę pozostawioną przypadkiem w ogrodzie.
  • Są łagodne, miłe i inteligentne. W pełni oddane swojemu ludzkiemu i psiemu stadu.
  • Nieufne wobec obcych, nie do przekupienia.
  • Szkolić je można tylko będąc konsekwentnym i cierpliwym.